Polacy będą mogli zastrzec numer PESEL w specjalnym państwowym rejestrze, chroniąc się przed ewentualnymi wyłudzeniami kredytów albo nawet wydawaniem duplikatów kart SIM. Ustawa, która wprowadza takie rozwiązania, została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy na temat Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapobieganiem kradzieży tożsamości. Prace nad dokumentem były wówczas na etapie rządowym. Sejm i Senat zajęły się nim w okresie od maja do lipca br. Prezydent podpisał ustawę 13 lipca. Teraz jest ona opublikowana w Dzienniku Ustaw i możemy ją uznać za funkcjonujące prawo.
Państwowy rejestr zastrzeżonych numerów PESEL będzie działał tak jak opisywaliśmy poprzednio tzn. minister właściwy do spraw informatyzacji będzie prowadził rejestr zastrzeżeń numerów PESEL. Każdy zainteresowany będzie mógł dokonać zastrzeżenia (elektronicznie lub osobiście w urzędzie), albo zweryfikować informację o zastrzeżeniu. Przy określonych czynnościach np. u notariusza w banku lub w instytucji pożyczkowe, konieczna będzie weryfikacja czy PESEL nie został zastrzeżony. Obowiązek ten będą mieli również dostawcy usług telekomunikacyjnych przed wydaniem duplikatu karty SIM. Oczywiście ten krótki opis nie wyczerpuje wszystkich rozwiązań zawartych w ustawie, więc jeśli chcecie poznać je lepiej to zapraszamy do lektury opublikowanego dokumentu. Na pełne wejście Ustawy w życie musimy niestety poczekać do lipca przyszłego roku.Przeczytaj także:
Państwowy rejestr zastrzeżonych numerów PESEL ochroni nie tylko przed wyłudzeniami pożyczek
Naciąganie na Premium SMS-y może być trudniejsze. Ustawa weszła w życie
Koniec “kolekcjonerskich” dowodów. Szykują się nowe przepisy o bezpieczeństwie dokumentów